پنجشنبه ۱۳۹۶/۰۶/۱۶

به مناسبت نکوداشت روز قزوين:

هفتمين جشنواره صنعت چاپ استان قزوين برگزار شد

به مناسبت نکوداشت روز قزوين؛هفتمين جشنواره صنعت چاپ استان قزوين با حضور شجاع، نماينده تشکل هاي صنعت چاپ استان هاي کشور و جمعي از مسئولان قزوين در سالن اجتماعات اداره کل تبليغات اسلامي قزوين برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري قزوين، شجاع، نماينده تشکل هاي صنعت چاپ استان هاي کشور در اين مراسم گفت: با فعاليت 10 هزار واحد چاپخانه در کشور زمينه اشتغال 100 هزار نفر در اين صنعت فراهم شده است.

غلامرضا شجاع افزود: هفت درصد از صنعت چاپ متعلق به نشر و کتاب است و 93 درصد در صنايع چاپ و بسته بندي و مواد غذايي، دارويي، کاشي و سراميک است و بايد بتواند جاگاه خود را پيدا کند.

نماينده تشکل هاي صنعت چاپ استان هاي کشور گفت: براي حمايت از صنعت چاپ بايد تسهيلات با سود کم در اختيار صنعتگران قرار گرد تا بتوانند تجهيزات خود را به روز کنند.

وي اضافه کرد:درحال حاضر صنعت چاپ افست را پشت سر گذاشته ايم و چاپ ديجيتال هم رقيب نيست و تکميل کننده فعاليتهاست که لازم است مورد توجه قرار گيرد.

شجاع با اشاره به مشکلات صنعت چاپ يادآورشد: ماليات بر ارزش افزوده، کمبود تجهيزات صحافي و ارجاع برخي کارها به تهران، گران بودن دستگاههاي چاپ، پايين بودن نقدينگي فعالان اين صنعت و فرسودگي برخي تجهيزات از مشکلات اساسي است که بايد براي آن چاره انديشي شود.

شجاع گفت:  نبود باور جدي به نقش و اهميت صنعت چاپ در توسعه اقتصادي، سياسي، اجتماعي و فرهنگي کشور از ديگر مشکلات است در حالي که اين صنعت مي‌تواند جايگزين مناسبي براي نفت در جهت توسعه اقتصادي و صادراتي کشور باشد که متأسفانه يک چنين نگاهي براي صنعت چاپ وجود ندارد.

وي بيان کرد:فرسودگي ناوگان صنعت چاپ از ديگر چالش هاي فراروي اين صنعت است که در اين زمينه نيازمند نوسازي و استفاده از تکنولوژي‌هاي جديد و بومي‌سازي هستيم.

شجاع تصريح کرد: متأسفانه ما در حوزه تکنولوژي و ماشين‌آلات صنعت چاپ تقريباً وابسته هستيم و عمده ماشين‌ آلات اين حوزه  که کهنه و فرسوده اند از خارج کشور وارد شده و  در اختيار اکثر چاپخانه‌ها قرار مي ‌گيرد.

 

وي اضافه کرد: البته چاپخانه‌هاي مدرني نيز داريم که به خوبي فعاليت مي کنند اما تعداد آن بسيار محدود است و بايد تمامي چاپخانه‌ها را مدرن و به روز کنيم.

عضو شوراي سياست گذاري جشنواره صنعت چاپ وزارت ارشاد اظهارداشت: ميزان واردات اقلام چاپي در سال 94 بيش از 143 هزار تن بود که اين ميزان در سال گذشته به 83 هزار تن رسيد و همچنان بايد اين روند کاهشي تداوم يابد.

امروز در صنعت چاپ غفلت صورت گرفته است

نماينده مردم تاکستان در مجلس شوراي اسلامي گفت: استان قزوين جايگاه برجسته‌اي را در حوزه مدنيت به خود اختصاص مي‌دهد.

بهمن طاهرخاني اظهار داشت: صنعت چاپ به دوره‌هاي گذشته بازمي‌گردد و در کشورهاي مختلف هم وجود دارد چراکه آثار به جا مانده، نشان مي‌دهد که انسان از گذشته به صنعت چاپ دسترسي داشته است.

وي افزود: صنعت چاپ در دوره‌هاي مختلف تغييراتي داشته است که با تنوع قوميت‌ها و جوامع بشري نياز به اين صنعت ايجاد شد.

نماينده مردم تاکستان در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه صنعت چاپ در ايران به لحاظ بومي نسبت به ساير کشورها ضعيف‌تر است، اضافه کرد: آثار تاريخي در استان‌هاي کشور از جمله استان قزوين وجود دارد که اين آثار نشان‌دهنده ديرينه فخرآميز کشور است.

طاهرخاني با بيان اينکه از سه يا چهار کشور دنيا ايران سرآمد ساير کشورها در حوزه مدنيت بوده است، يادآور شد: استان قزوين با دارا بودن ظرفيت‌هاي بالا، جايگاه برجسته‌اي را در حوزه مدنيت به خود اختصاص مي‌دهد.

وي ادامه داد: امروز در صنعت چاپ غفلت صورت گرفته است که با همکاري و تعامل مسؤولان آمادگي حمايت از اين صنعت را داريم.

برگزاري جشنواره صنعت چاپ فرصتي براي رفع مشکلات فعالان اين بخش است

اسکندري نژاد،مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان قزوين گفت: جشنواره صنعت چاپ استان قزوين فرصت مناسبي براي رفع مشکلات فعالان اين صنعت در استان است.

اکبر اسکندري نژاد افزود: روزنامه هاي مکتوب، مجلات و نشريات همزاد چاپ هستند و قدمت صنعت چاپ به سابقه فکر و فرهنگ باز مي گردد و رشد سريع و همزمان آن با ساير علوم سبب شد تا امروز صنعت چاپ به عنوان يکي از صنايع تخصصي در کشور تبديل شود.

مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان قزوين افزود: اگرچه جشنواره زماني مناسب براي تقدير از برگزيدگان در عرصه هاي مختلف است اما اميدواريم برگزاري اين جشنواره سبب ارائه نظرات و انتقادات موجود در اين حوزه گردد تا با ايجاد کارگروهي بتوانيم تا جلسه آينده زمينه را براي رفع اين مشکلات فراهم کنيم.

اسکندري نژاد گفت: رفع مشکلات فعالين صنعت چاپ از گذشته در دستور کار برنامه هاي ما قرار داشته است ولي تا زماني که با فعالين اين عرصه از نزديک ارتباط نداشته باشيم نمي توانيم به معناي واقعي کلمه مشکلات و دغدغه هاي اين صنعت را درک و براي رفع آن تلاش و برنامه ريزي کنيم.

وي عنوان کرد: اميدواريم اين جشنواره فرصت مناسبي براي رفع مشکلات فعالين اين صنعت در اختيار ما قرار دهد تا بتوانيم با برنامه ريزي و ارائه نظرات فعالين در مسير رفع اين مشکلات قدم برداريم.

در اين مراسم از پيش کسوتان و فعالان صنعت چاپ استان قزوين تجليل شد.

 

تصاویر مرتبط